Otevřít menu

Na úvodní stranu OBECNÍ KNIHOVNA SKRCHOV

Jihomoravský kraj
Návštěv :
Celkem : 3714
Týden : 2
Dnes : 0
podrobnosti

Historie obce Skrchov

 


 

Skrchov – malebná vesnice v údolí řeky Svitavy, která svým tokem vytvořila během staletí členité meandry se vzácnými biotopy.

 

OBRÁZEK : Pohled na Borovou     OBRÁZEK : Skrchov náves  

 

Obec se nachází 4 km severně od Letovic, podél silnice 1/43 na Svitavy, téměř na hranicích okresu Blansko a také jihomoravského kraje. Ten končí v sousední obci Stvolová vzdálené necelé 2 km, kde začínají Čechy – kraj Pardubický. Část obce se nachází za železniční tratí Brno – Česká Třebová. Toto rozdělení nastalo vybudováním železnice, kdy došlo také k úpravě vjezdu do obce, který je výškově omezen podjezdem pod železniční tratí. Také řeka Svitava byla touto stavbou upravena a tok řeky Svitavy mezi Stvolovou a Skrchovem srovnán do přímé linie. Na návsi obce je pěkná zvonička, jako ukázka lidového stavitelství, asi z roku 1850.

 

OBRÁZEK : Zvonička     OBRÁZEK : Malebný ráz obce     OBRÁZEK : Křížek

 

 První historické zmínky jsou z let 1406 až 1407, kdy se psal Petr Kukla ze Skrýchova (Skrýchov – od slova skrytý mezi stromy). Odtud také patrně vznikl název vesnice.

  

V roce 2006 má obec 106 obyvatel, 53 popisných čísel z toho asi deset procent jsou chalupáři, kteří si naši obec vybrali k odpočinkovému pobytu. K osamostatnění obce od Letovic došlo v roce 1990. 

 

Více informací na oficiálních stránkách obce Skrchov:  

www.obec-skrchov.eu

 

OBRÁZEK : Skrchov znak